logo na web černé.PNG

1. Začínáme

Pokud jste doposud s byznys modelem nepracovali, naučíme vás, jak jej vytvořit a neustále zlepšovat. Nejspíše budete překvapeni, k čemu všemu je možné využít takovouto "jednostránkovou strategii". Hlavní ovšem není kurz, nýbrž akce. Vše, co se naučíte, proto ihned používejte v praxi. Pokud budete potřebovat poradit, pište nám na podpora@iting.cz nebo se ptejte na společných členských workhopech.

Vítejte
Vítáme vás v našem online kurzu. Velice si vážíme toho, že jste se stali členy naší členské sekce a přejeme vám mnoho úspěchů při tvorbě a inovacích vašich byznys modelů.

V prvém modulu "Začínáme" se dozvíte, co je byznys model a co všechno potřebujete k tomu, abyste jej dokázali vytvořit. Stejně tak jaká pravidla máte používat.

Více o jednotlivých stavebních prvcích, vzorech byznys modelů, jak vyprávět příběhy nebo vypočítat přínosy či posoudit životaschopnost byznys modelu, se dozvíte v dalších modulech č.2 a 3. 

Taktéž vám doporučujeme zakoupit si knihu "Tvorba business modelů", kterou napsali Alex Osterwalder a Yves Pigneur.  

 

Na rozdíl od v knize uvedených příkladů byznys modelů pro farmaceutické 

firmy, Google, Skype atd. vám ukážeme příklady inovací pro výrobní firmy, podnikatele atd.

Plátno byznys modelu
Plátno byznys modelu.pdf
Plátno byznys modelu se někdy také nazývá "jednostránkovou strategií", protože obsahuje to nejdůležitější pro vaše podnikání.  
Čím více si práci s ním osvojíte, tím více získáte.
 
 
Základní pravidla
Pokud budete dodržovat šest základních pravidel bude váš byznys model stručný, jasný a přehledný. Váš drahocenný čas pak dokážete zaměřit tam, kde je to opravdu nejvíce potřeba.
 
Příklad z naší databáze
Pokud budete dodržovat šest základních pravidel bude váš byznys model stručný, jasný a přehledný. Váš drahocenný čas pak dokážete zaměřit tam, kde je to opravdu nejvíce potřeba.
 
Vnější prostředí
Při návrhu byznys modelu je potřeba zohlednit i jeho okolí. Na model působí vnější síly, které mohou vaše podnikání ohrožovat, nebo naopak představují zajímavou příležitost.
Konkurenční byznys modely
Rozlišujeme čtyři základní úrovně byznys modelů, v nichž si firmy nebo podnikatelé mohou konkurovat.
V tomto kurzu vám pomůžeme dostat se velice rychle až do třetí úrovně pokročilých. Na nejvyšší úroveň mistra se dostanete neustálým zlepšováním.
Úkol
Abyste si ověřili, jak jste výše zvedené lekce zvládli, vytvořte si váš vlastní byznys model. V tento moment není až tak důležité, jak se vám to povedlo, ale že jste pochopili, o čem tvorba byznys modelu je.

Udělali jste první krok, avšak pravá zábava začíná  inovací vašeho byznys modelu.

V části "Začínáme" se dozvíte, co je byznys model a co všechno potřebujete k tomu, abyste jej dokázali vytvořit. Stejně tak je potřeba znát pravidla, která budete používat.

Protože je vytvoření byznys modelu velice jednoduché, na konci tohoto úvodního bloku byste měli dokázat první verzi vašeho byznys modelu vytvořit.

Pokud se vám to nepodaří, nebo se budete chtít dozvědět více o jednotlivých stavebních prvcích, o vzorech byznys modelů, jak vyprávět příběhy, vypočítat přínosy či posoudit životaschopnost byznys modelu, pokračujte částmi 2 a 3. 

Taktéž vám doporučujeme zakoupit si knihu "Tvorba business modelů", kterou napsali Alex Osterwalder a Yves Pigneur. Na rozdíl od byznys modelů uvedených v knize pro farmaceutickou firmu, Google, Skype atd. vám ukážeme příklady, které budete moci použít.ve své praxi.